PowerUp Sports

Storm Calendar

click red links for more info

Important Dates

Thu, December 25, 2014
Christmas Day

Thu, January 1, 2015
New Years Day

Sat, January 10, 2015
OVA 18 Girls - TBA

Sat, January 10, 2015
OVA 13 Boys - TBA

Sat, January 10, 2015
OVA 16 Boys - TBA

Sat, January 10, 2015
OVA 18 Boys - TBA

Sun, January 11, 2015
Storm League Week #11

Sat, January 17, 2015
OVA 14 Girls - TBA

Sat, January 17, 2015
OVA 17 Girls - TBA

Sat, January 17, 2015
OVA 14 Boys - TBA

Sun, January 18, 2015
Storm League Week #12

Sat, January 24, 2015
OVA 13 Girls - TBA

Sat, January 24, 2015
OVA 16 Girls - TBA

Sat, January 24, 2015
OVA 15 Boys - TBA

Sun, January 25, 2015
Storm League Week #13

Sat, January 31, 2015
OVA 15 Girls - TBA

Sat, January 31, 2015
OVA 17 Boys - TBA

Sun, February 1, 2015
No Storm League today

Sat, February 7, 2015
OVA 13 Boys - TBA

Sat, February 7, 2015
OVA 16 Boys - TBA

Sun, February 8, 2015
Storm League Week #14

Sun, February 15, 2015
Family Day Weekend No Storm League

Sun, February 22, 2015
Storm League Week #15

Sun, March 1, 2015
Storm League Week #16 Last Class

______________________________

2014/15 Medal Count = 23

Gold =10  Silver =7  Bronze =6

2013/14 Medal Count = 58
Gold =24  Silver =19  Bronze =15
______________________________

2014 Beach Medals = 98

Gold =30  Silver =26  Bronze =41

 2013 Beach Medal Count = 105
Gold =26  Silver =37  Bronze =42
______________________________ 

 

_______________

 Beach Age Division - Girls

 Aug. 29/30
Players Names
Finish
Points 

16U

Nationals

B.Hagarty/Dennis

 Spensieri/Urbshas

9th

9th T2

 


14U

Nationals

J.Longman/Fryer

1st

 
 Aug. 1st
Players Names
Finish
Points 

16U

Ont. Champ.

B.Hagarty/Dennis

Darling/Gorjup

Uden/St. John

 Spensieri/Urbshas

7th

13th

11th T2

13th T2

 450

406

308

306

15U

Ont. Champ.

Singh/Pratt

Clark/Dicks

Tanaka/Sayaveth

5th T2

11th T2

4th T3

390

308

315

14U

Ont. Champ.

J.Longman/Fryer

McLean/McDougall

Grainer/Chow

1st

4th

11th

400

315

208

13U

Ont. Champ.

 Whyte/Kong4th
215
 July 18/19
Players Names
Finish
Points 
16U

 Spensieri/Urbshas

5th

 490

15U

J.Longman/Fryer

1st

500

4U

 Grainer/Michaud

Palleschi/Nayeri

5th

9th T3

290

64

 July 11/12
Players Names
Finish
Points 
16U

Darling/Gorjup

 Spensieri/Urbshas

Uden/St. John

Grainer/Chow

5th

5th T2

10th T2

5th T3

 490

390

309

290

15U

Clark/Dicks

Singh/Pratt

Tanaka/Sayaveth

5th T2

5th T2

5th T2

290

290

290

14U

 J.Longman/Michaud

Grainer/Chow

Baskin/McMullen

1st

9th

5th T2

400

210

190

 July 4/5
Players Names
Finish
Points 
16U

Dennis/Roy

J.Longman/Fryer

E.Longman/Hutchinson

 Spensieri/Urbshas

Pratt/Singh

Layton/Rowe

5th

1st T2

5th T2

11th T2

5th T3

3rd T4

 490

500

390

308

290

230

15U

Cancelled due to City Strike

  
14U

Cancelled due to City Strike

  
 June 20/21
Players Names
Finish
Points 
16U

Hagarty/Dennis

E.Longman/Hutchinson

 Uden/St. John

5th

11th T2

2nd T3

 490

308

360

15U

Clark/Dicks

Singh/Pratt

Tanaka/Sayaveth

1st T3

2nd T3

3rd T3

300

260

230

14U

 J.Longman/Young

McDougall/McLean

Grainer/Chow

1st

2nd

5th

400

360

290

 June 13/14
Players Names
Finish
Points 
16U

Darling/Gorjup

Spensieri/Urbshas

 Uden/St. John

5th

3rd T3

5th T3

 490

290

230

15U

J.Longman/Wong

David/Rosa

Cunningham-Scharf/Harris

5th

1st T2

5th T2

390

400

290

14U

 Palleschi/Nayeri

9th T2

110

13U
 Whyte/Kong1st
300
 June 6/7
Players Names
Finish
Points 
16U
 Dennis/B.Hagarty10th
409
15U

Cunningham-Scharf/Harris

 Lowndes/Spensieri

9th

5th T2

310

290

14U

 J.Longman/Young

Grainer/Chow

Baskin/Coombs

3rd

3rd

10th

330

330

209

12U
 Whyte/Kong3rd
230
 May 30/31
Players Names
Finish
Points 
16U

 B.Hagarty/Dennis

 J.Longman/Young

Darling/Gorjup

5th

10th

1st T2

 490

409

500

15U

McLean/McDougall

Cunningham-Scharf/Harris

Rosa/David

Spensieri/Lowndes

5th

5th T2

9th T2

3rd T3

390

290

210

230

14U

 Grainer/Chow

Palleschi/Nayeri

Camick/Cully

9th

9th T2

9th T2

209

110

110

 

 Beach Age Division - Boys

 Aug. 29/30
Players Names
Finish
Points 

 16U

Nationals

 Nusbaum/Nuguid

Grabovskyy/Lassaline

1st

9th

 


 

14U

Nationals

Grossinger/Jordan

1st

 


 Aug. 1st
Players Names
Finish
Points 

 16U

Ont. Champ.

 Nusbaum/Nuguid

2nd

560

15U

Ont. Champ.

Grabovskyy/Lassaline

Somani/Maar

2nd

4th

460

415

14U

Ont. Champ.

Grossinger/Jordan

C.Fordyce/Pavlovic

2nd

10th

360

209

 July 18/19
Players Names
Finish
Points 
 16U

 Nusbaum/Nuguid

Hsi/Wu

2nd

9th

560

410

15U

Grabovskyy/Lassaline

3rd

430

 July 11/12
Players Names
Finish
Points 
 16U

 Nusbaum/Nuguid

Hsi/Ragogna

1st

5th T2

600

390

15U

Somani/S.Maar

5th

390

14U

C.Fordyce/Pavlovic

5th

290

 June 20/21
Players Names
Finish
Points 
 16U

 Nusbaum/Nuguid

Hsi/Wu

1st

5th T2

600

390

 June 20/21
Players Names
Finish
Points 
 16U

 Nusbaum/Nuguid

3rd

530

15U

Grabovskyy/Lassaline

1st

500

 June 13/14
Players Names
Finish
Points 
 16U

 Nusbaum/Nuguid

Hsi/Wu

2nd

5th T2

560

390

15U

Grabovskyy/Lassaline

Somani/S.Maar

3rd

5th

430

390

14U

Grossinger/Jordan

C.Fordyce/Pavlovic

Camick/Prsa

1st

3rd

5th T2

400

330

190

June 6/7
Players Names
Finish
Points 
 16U

 Nusbaum/Nuguid

Lassaline/S.Maar

2nd

5th

560

490

15U

Somani/S.Maar

Lassaline/Chick

1st T2

3rd T2

500

430

14U
Grossinger/Jordan
1st
400
May 30/31
Players Names
Finish
Points 
16U
Nusbaum/Nuguid
2nd
560
14U
 Jordan/Grossinger3rd
330
13U Camick/Prsa5th
190